SPORT a OKOLÍ

Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky, nejvyšší horou je Sněžka (1602 m n.m.). Svými přírodovědnými hodnotami jsou Krkonoše jedinečným územím ve střední Evropě. Jsou charakteristické mohutnými horskými hřebeny a rozsáhlými lesními porosty. Najdeme zde skalnaté srázy, ledovcová údolí, náhorní planiny, rašeliniště, horské louky a typické geologické útvary. Rostou zde četné vzácné druhy rostlin, z nichž mnohé naleznete jen v Krkonoších. Také zde pramení největší řeka České republiky - Labe a řada drobných toků, na kterých najdeme nádherné vodopády.

Horní Maršov je horské rekreační středisko na soutoku řeky Úpy a Lysečinského potoka. Obec je vzdálená přibližně 4 km od polských hranic. V Horním Maršově najdete: několik restaurací, vinotéku, potraviny, lékárnu, lékařskou péči, poštu, bankomat ČSOB, půjčovnu lyží a výuku lyžování. Pořádá se tu spousta zajímavých a oblíbených tradičních oslav a akcí. Během roku se zde vystřídá několik koncertů a poutí. V Horním Maršově jsou 3 lyžařské vleky. Třešňovka a Havranka - pomy a vlek Dášenka, vhodný pro výuku. Jsou zde i půjčovny lyžařského vybavení a snowboardů, lyžařské školy. Kromě sjezdovek lze využít běžek na upravených běžeckých tratích - Krkonošská cesta (70km), Černá hora, Malá Úpa, Albeřice, Lysečiny, Rýchory. SKIBUS přepravuje lyžaře zdarma do skiareálu Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Malá Úpa, Mladé Buky v pravidelných intervalech, včetně návratu. Noční lyžování v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních a Mladých Bukách. Možnost koupání v krytém bazénu v Trutnově. Obcí prochází vycházková trasa Aichelburg, která upozorňuje na významné pamětihodnosti. Zavede vás na úbočí Světlé hory k opravenému lesnímu hrádku Aichelburg a končí na mléčné farmě Sosna v sousední Peci pod Sněžkou.
Horní Albeřice leží v údolí stejnojmenného potoka asi 5 km severně od Horního Maršova. Poblíž obce se nachází nejrozsáhlejší krasové území v Krkonoších. V minulosti se zde těžil vápenec a díky vzniklým lomům a jejich podmínkám se zde vyskytují vzácné druhy rostlin a živočichů. Lomy jsou vyhlášeny chráněnou přírodní památkou pod názvem Albeřické lomy. V kaverně bývalého Bischofova lomu je více než 100 m dlouhá Hornoalbeřická jeskyně. Mezi další patří Krakonošova (50 m) a Celní jeskyně.
Mladé Buky nabízejí velmi bohatou škálu různých sportovních aktivit. V létě je obec skvělým výchozím bodem pro pěší a cyklistické výlety. Milovníci vody si užijí přírodní koupaliště. V obci se také nachází rozsáhlý areál golfového hřiště, bobová dráha, tubing, ungee trampolína a atraktivní dětské hřiště. V zimě se nabízí skiareál Mladé Buky - Pekelský vrch (550 - 670 m.n.m.) V posledních letech na svahu Pekelského vrchu vznikl kvalitní lyžařský areál s ambicemi poskytovat nejlepší služby lyžařům včetně rozsáhlého bezplatného parkoviště přímo v areálu, sedm vleků a sjezdovky různé obtížnosti, U-rampa, snowpark, systém technického zasněžování, kvalitní večerní osvětlení celého areálu a pečlivá údržba sjezdovek přivádějí každým rokem více milovníků lyžování. Vleky Krteček a Rosnička využijí především děti. Provoz areálu je zajištěn po celý den včetně večerního lyžování do 21 hodin. Pro milovníky běžeckého lyžování je zajištěn kvalitní 5km okruh s napojením na Krkonošskou běžeckou cestu.
Janské Lázně je lázeňské městečko, které si získalo věhlas v celém světě úspěšnou léčbou stavů po dětské obrně a i nadále se zde léčí především nemoci pohybového ústrojí. Jánské Lázně jsou ideálním sportovním střediskem. Černá hora (1299 m n. m), která se tyčí nad obcí poskytuje skvělé podmínky cyklistům a milovníkům zimních sportů. V zimě skiarál Černá hora nabízí terény, které jsou vhodné jak pro náročné lyžaře, tak i pro rodiny s dětmi. Pro běžkaře je pravidelně strojově upravováno 50 km tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet 3,5 km dlouhou "Černohorskou sáňkařskou cestu". Skiareál Janské Lázně - Černá hora - k dispozici jsou 8-mi místná kabinková lanová dráha, 2 lanové dráhy a 13 lyžařských vleků různých typů a délek. Sjezdové tratě areálu patří k nejdelším v Čechách, dosahující délky až 3km. V létě se nechte vyvézt lanovkou na Černou horu nebo se osvěžte v novém krytém aquacentru.
Pec pod Sněžkou je centrem východní části Krkonoš s poměrně dobrou vybaveností a vlastní neopakovatelnou atmosférou.
Pec pod Sněžkou v létě: pěší turistika, naučné stezky - Vlčí jáma, Aichelburg, Zelený potok, Okolo Pece, výlety s průvodci, půjčovny horských kol, cykloturistika, kočáry tažené koňmi, vyhlídkové vláčky, tenisové kurty.
Pec pod Sněžkou v zimě: lyžařský areál SKI-PEC patří mezi nejlepší lyžařské sjezdové terény v České republice. Nachází se tu např. lyžařská běžecká trať Krkonošská magistrála, půjčovny a opravy lyží, snowboardů a saní, ski-taxi, saně tažené koňmi.
Černý Důl především rekreačním střediskem. Umožňuje uspokojení zájmů a potřeb turistů, cykloturistů, vyznavačů zimních sportů i milovníků odpočinku v létě u vody. Skipark Černý Důl zajišťuje lyžařské vyžití pro každého lyžaře s rozmanitými sjezdovými terény i délkami vleků a tratí. Pro zajištění dostatečné sněhové pokrývky je vybudováno zasněžení celého areálu. Skipark Černý Důl je charakteristické svým romantickým a klidným prostředím s vysokou kvalitou rozmanitých lyžařských terénů pro náročné lyžaře a snowboardisty, i začátečníky a děti.
Město Trutnov leží v podhůří Krkonoš v malebném údolí řeky Úpy. Trutnov a jeho okolí nabízí ideální podmínky pro pěší výlety do horské přírody. Pro cyklisty jsou tady připravené značené cyklostezky. Ve městě najdete obvyklá sportoviště - tenisové kurty, krytý bazén, letní koupaliště, hřiště na volejbal a nohejbal, zimní stadion, aj. Letní koupaliště - vyhřívaný plavecký bazén 25 m, vyhřívané laguny, tobogán, skluzavka, hřiště na volejbal, plážový volejbal a nohejbal, trampolíny, dětské hřiště, dětské hřiště, minigolf.
ZOO Safari - Dvůr Králové nad Labem - patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. Nachází se v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoha kontinentech světa. Najdete zde největší kolekci afrických zvířat v Evropě, nejoblíbenější je pavilon Ptačí svět s volně létajícími tropickými ptáky. Děti tento výlet jistě potěší.
Přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály (37km) leží na severovýchodě Čech, nedaleko města Náchod. K prohlášení oblasti za chráněnou došlo v roce 1933, kdy byl konečně oceněn stav zachovalých celků skalních měst či zříceniny hradu Adršpach. Adršpašsko-teplické skály tvoří komplex pískovcových skalních měst, kde najdete pískovcové věže, hluboké rokle a romantické jezírko. Je zde mnoho značených turistických tras. Výlet do Adršpachu, to však nejsou jen skály a stěny. Za návštěvu stojí i okolní města bohatá na historii - Jiráskův Hronov či Babiččino údolí, kde čerpala inspiraci i Božena Němcová. Sportovně založení výletníci se mohou vydat do aquaparku v Kudowě Zdroji, slézt Broumovské stěny či si zařádit na přehradě Rozkoš.